Dzień Ziemi

Pandemia nie przeszkodziła miłośnikom przyrody, którzy z okazji Dnia Ziemi aktywnie włączyli się w akcję sprzątania świata.  Wyruszyli na poszukiwanie śmieci.  Swoim entuzjazmem zarazili także dorosłych. Pracę udokumentowali, ale też podzielili się spostrzeżeniami.

Postanowiliśmy  pomóc samotnemu sąsiadowi naszej wsi w posprzątaniu jego posesji.  Niestety, śmieci było tak dużo, że nie udało się posprzątać wszystkiego. Liczą się chęci. (Wojtek Czyżewski kl. 6e i Piotr Czyżewski kl. 1a)

Tym razem z mamą sprzątałyśmy teren w rejonie Powiatowego Centrum Edukacyjnego w Kętrzynie przy ul. Poznańskiej. Nie spodziewałam się, że ludzie mogą aż tak zanieczyszczać Ziemię.  Zapraszam wszystkich do wspólnego sprzątania i segregacji śmieci.  (Daria Jonasz- Obolewicz klasa VII B)

Gdy późnym popołudniem z siostrą byłyśmy na spacerze z psem zauważyłam dużą ilość śmieci wokół drzewa przy placu zabaw. Poprosiłyśmy o pomoc rodziców. Wyposażone w worek na śmieci i gumowe rękawiczki sprzątnęłyśmy śmieci. Posegregowane  trafiły do odpowiednich śmietników. (Hania Jowsa klasa IVc)

Z okazji Dnia Ziemi wybrałam się z Mają Mikulską z kl. 8b na dłuższy spacer w celu posprzątania okolicy Kętrzyna. Zbierałyśmy tworzywa sztuczne i metale. Nasza trasa : pole na Osiedlu Piastowskim - >Stara Różanka - >Wopławki - > Karolewo. (Natalia Hałak kl. 8a)

Posprzątałam pewien odcinek lasu. Udało mi się uzbierać całkiem sporo śmieci. Największa część stanowiły szklane butelki po alkoholu. (Hanna Chotyniec  kl. 7b)

Z okazji Dnia Ziemi  postanowiliśmy z mamą posprzątać pobliski park koło Philipsa. (Adam Żyliński kl. 6e)

Wzięłam udział w akcji sprzątnie Świata z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi. Śmieci zbierałam na ul. Górnej. Każdy dzień to powinien być dniem  Ziemi. (Gabriela Gołębiewska klasa 7d)

Podczas takiej akcji można skutecznie oczyścić otoczenie z odpadów i sprawić,  że będzie się nam żyło lepiej i zdrowiej.  Dlatego też się przyłączyłem do sprzątania. Zbierałem przy ulicy Gdańskiej. (Julian Rodak kl. 6e)

Razem z siostrą i mamą wybrałyśmy się poza miasto, aby  dołączyć do akcji, której celem było posprzątanie wybranego terenu. Zabezpieczyłyśmy się w rękawiczki ochronne oraz maseczki i zabrałyśmy do zbierania śmieci, segregując w odpowiednie worki. Zabrałyśmy łącznie trzy duże worki plastiku ( koloru żółtego) oraz po jednym papieru (koloru niebieskiego) i szkła (koloru zielonego). Uważam, że spędziłam świetnie czas z rodziną, a zarazem przyczyniłam się do tak pięknej inicjatywy sprzątania. Myślę, że w przyszłym roku namówię duże grono przyjaciół i rodzinę do sprzątania okolicznych miejsc. (Julia Rzyp kl. 4 c)

W dniu 24.04.2021 roku udaliśmy się do Gierłoży, gdzie w okolicach ,,Wilczego Szańca" sprzątaliśmy las. Byłą wojenną kwaterę Adolfa Hitlera odwiedza bardzo dużo turystów i nie każdy z nich dba o czystość środowiska. Na miejscu okazało się, że nasz decyzja była słuszna, ponieważ natknęliśmy się na duże ilości porozrzucanych butelek, papierów, opakowań po napojach i artykułach spożywczych. Po dwóch  godzinach szczęśliwi wróciliśmy do domu. (Julia Kozioł kl. 7e i Jan Kozioł kl. 8d)

Z okazji Dnia Ziemi włączyłam się do akcji. Posprzątałam w lesie i jego okolicach w miejscowości Trzy Lipy. Było tam sporo odpadów: butelek plastikowych i opakowań po różnych produktach spożywczych. (Nikola Kaczmarek 4a)

W sobotę 17 kwietnia wraz z kuzynem wybraliśmy się na sprzątanie świata  w okolice ul. Polnej i Emilii Plater. Teren nie był bardzo zanieczyszczony. Byliśmy usatysfakcjonowani, bo zrobiliśmy coś pożytecznego, a przy tym spędziliśmy fajnie czas. (Kevin Reni kl.7d)

Razem z rodzeństwem i rodzicami posprzątaliśmy odcinek drogi łączącej wieś Muławki i Grabno. Śmieci było bardzo dużo. Nasze sprzątanie to tylko kropla w morzu potrzeb. Wśród zawilców i przylaszczek było pełno butelek. A pośród porzuconych opon mogliśmy obserwować piękną jaszczurkę. (Grzegorz Świętoń kl. 4b)

W sobotnie popołudnie  z okazji zbliżającego się Dnia Ziem  wybrałam się z moją rodziną w okolice Górki Poznańskiej, aby posprzątać teren. Po selektywnym sprzątaniu wszystkie odpady zostały wyrzucone do odpowiednich pojemników. Taki dzień jest potrzebny dla ochrony naszego środowiska, ponieważ mobilizuje więcej ludzi do podobnych akcji. Fajnie byłoby, gdyby ludzie częściej zwracali uwagę na problem zaśmiecania Ziemi. (Kinga Polakowska kl. 8a)

A na koniec słów kilka od organizatorek akcji.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom, przyjaciołom, którzy z okazji Dnia Ziemi wzięli udział w naszej dziesięciodniowej akcji i posprzątali okolicę oraz posegregowali zebrane odpady. Z radością wyślemy Wam pamiątkowe Certyfikaty Przyjaciół Środowiska. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego pięknego działania na rzecz naszej wspólnej Matki Ziemi. (Barbara Szerszenowicz, Katarzyna Piątkiewicz)