Miejsca pamięci narodowej w mojej okolicy

W październiku 2021r. uczniowie naszej szkoły w składzie: Hanna Jowsa, Julia Rzyp, Antonina Biały, Weronika Skrzypczyńska i Paweł Grabias pod kierunkiem nauczycieli historii wzięli udział w wojewódzkim konkursie historycznym „Miejsca pamięci narodowej w mojej okolicy”. Organizatorem  konkursu byli Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie i Stowarzyszenie Gmin „Polskie zamki gotyckie”. Zadaniem uczniów było wyszukanie ciekawego i mało znanego miejsca pamięci narodowej w okolicach Kętrzyna i przedstawienie go w formie przewodnika w prezentacji multimedialnej.  Uczniowie wybrali nagrobek polskiego żołnierza, bohatera II wojny światowej, Tadeusza Gisgesa, pochowanego na cmentarzu ewangelickim w Karolewie, który po dostaniu się w niewolę niemiecką niósł pomoc rannym żołnierzom i innym jeńcom. W poszukiwaniu informacji na temat losów bohatera  uczniowie  z opiekunami odbyli spotkanie z miejscowym historykiem panem Tadeuszem Korowajem, nawiązali kontakt z archiwum państwowym i IPN  w celu uzyskania stosownych dokumentów i fotografii. Dnia 09.12. 2021r. w Olsztynie  odbyła się uroczysta gala, na której ogłoszono wyniki. Nasza szkoła otrzymała Certyfikat „Przyjaciel dziedzictwa kulturowego Warmii, Mazur i Powiśla. Miejsca pamięci narodowej”.