Woda źródłem życia

Czy fizyka musi być trudna i nudna, a chemia kojarzyć się wyłącznie z truciznami? Oczywiście, że nie! O tym, że wiedza chemiczna i fizyczna może przydać się w codziennym życiu oraz dostarczać ciekawej rozrywki mogli przekonać się uczniowie klasy trzeciej Szkoły Podstawowej  nr 4 w Kętrzynie, dla których Weronika S. Natalia S. oraz Patrycja Ś. przygotowały i przeprowadziły pokazy doświadczeń. Tematem przewodnim spotkania była woda, gdyż 22 marca obchodzimy  Światowy Dzień Wody. Spotkanie, które odbyło się w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Żyj Eko w swoim środowisku” oraz projektu „Uczymy się metodą   eksperymentu”,   poprzedziła prezentacja multimedialna, przygotowana przez uczennice klasy siódmej, pt.: „Woda – źródło życia”, której celem było zwrócenie szczególnej uwagi na cenną wartość wody w świecie przyrody. Po prezentacji przyszedł czas na eksperymenty fizyczno-chemiczne. Uczennice klasy ósmej stosując ogólnodostępne produkty spożywcze przeprowadziły następujące doświadczenia: bańka w bańce,  lampa lawa, magiczny pieprz, nurek Kartezjusza, pasta słonia – wulkan, magiczny woreczek z wodą, zjawisko osmozy.  Ogromne zaangażowanie uczennic podczas pokazu eksperymentów wpłynęło na zaciekawienie młodszych uczniów, którzy poprzez zabawę mieli możliwość odkrywania tajników przyrody. Zajęcia przeprowadziły i przygotowały panie: E. Drabarz, K. Zadrożna i B. Szerszenowicz.