Lekturki spod chmurki

Uczniowie klasy 2a, 3a i 3b w roku szkolnym 2021/2022 brali udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „ Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki. Poznajemy zawody”. Od kwietnia do maja zrealizowali ostatni moduł III – „ Na Ratunek”.

W ramach tego modułu dzieci z klasy 2 a: wybrały książkę Czesława Janczarskiego „Jak Wojtek został strażakiem”, wspólnie ją przeczytały oraz uzupełniły lekturnik. Przygotowały lapbooki związane z treścią przeczytanej lektury, którymi ozdobiły salę lekcyjną. W słoneczny dzień zorganizowały czytelniczą „Lekcję pod chmurką”. Poznały też zawód strażaka. Na koniec udały się do Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Zwiedziły remizę oraz miały możliwość uczestnictwa w zajęciach edukacyjnych promujących odpowiednie zachowania podczas pożaru.

W ramach III modułu dzieci z klasy 3a przeczytały lekturę ,,Przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych, sześciu lewych)" Justyny Bednarek. Poznały zawód policjanta. Zrealizowały różnorodne zadania związane z lekturą, m.in. przygotowały lapbooki, zrobiły pacynki ze skarpetek, wykonały plakat przedstawiający różne zawody, łamiąc stereotypy zawodowe. W ten sposób dzieci przedstawiły w formie rysunku zawody, takie jak piłkarka, sprzątacz, kosmetyk i pani budownicza.

W trakcie realizacji projektu uczniowie klasy 3b przeżywali przygody z różnymi bohaterami bajek i powieści dla dzieci, między innymi "Akademia Pana Kleksa". Przedstawiły przygody Adasia na różne sposoby. Dzieci uzupełniały lekturnik, Tworzyły plakaty, przygotowały lekturę w pudełku. Na zakończenie uczniowie otrzymali dyplomy.

Dzięki udziałowi w projekcie dzieci doskonaliły umiejętność czytania, rozumienia przeczytanego tekstu, zgłębiały wiedzę na temat cech i kompetencji osób wykonujących różne zawody, rozwijały swoje zainteresowania.